SERDAR AKSOY'DAN ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMALAR!

Serdar Aksoy, göreve iade talebiyle İçişleri Bakanlığı'na başvuruda bulundu. Ardından da, özel bir televizyon kanalına açıklamalar yaptı.

menemen siyaset
SERDAR AKSOY'DAN ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMALAR!

Menemen’in bir suçlama ile görevinden  alınan ve delilerin sahte olduğunun  anlaşılmasıyla  serbest bırakılan Belediye Başkanı Serdar Aksoy,  göreve iade talebiyle İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Ardından da, özel bir televizyon kanalına açıklamalar yaptı. 

Serdar Aksoy; adaylığının netleşmesinden,  başkan seçildiği güne kadar geçen sürede yaşananlar, Menemen Spor üzerinden üçüncü şahıslara kiralanan belediye mallarından, görevden alınmasına yol açan olaylara kadar pek çok konuya açıklık getirdi.  Aksoy, ayrıca,  CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’le ilgili de çeşitli söylemlerde bulundu.

 Devredilen gayrimenkuller ile ilgili,  önceki belediye başkanı hakkında 172 adet soruşturma dosyası açıldığını belirten Aksoy, “Menemenliler bu malların üçüncü şahıslara nasıl gittiğini zaten biliyor. Ben de bu malları teker teker geriye aldım. Benim aday adaylığı süreciyle başlayan, adaylığımla devam eden ve kazandıktan sonra da sürdürdüğüm çok ciddi bir mücadelem  var. Yaklaşık üç yıldır  devam eden bu mücadeleden bıkmadım, bıkmayacağım, devam edeceğim.” dedi.

Konuk olarak katıldığı programda çeşitli konulara değinen Serdar Aksoy kısaca şunları söyledi:

“SEÇİMDEN DÖRT GÜN ÖNCE 287 PERSONEL  ALIMI YAPILMIŞ”

“Seçimlerden dört gün önce 287 personel Menemen Belediyesi’ne alınıyor. Şu anda benim yerime vekil olan şahıs tabirleri doğru kullanmıyor. Şirkete değil, belediyeye alınıyor bu personel. Seçimlerden dört gün önce alınmasının sebebi nedir sizce? Ben ve benimle birlikte birçok Menemenli bunu seçimlere müdahale olarak yorumladı.. Biz bunlarla da mücadele ettik. Mesela seçimlerden önce sendika ile yapılmış bir sözleşme var. İki yıl önce, faraşçıya ödenmesi gereken 8 bin lira gibi bir para var. Bu ve bunun gibi, sonraki dönemde belediyeyi kitlemek için yapılmış bir takım müdahaleler var. O dönemde 8 bin lira bir doktor maaşına eşdeğerdi. Bu noktada Menemen’e yazıktır, günahtır. Bunu da çözdük mü, çözdük.”

“BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ”

“Makamda görev yaptığım 18 ayda,  16 tane açılış yaptık. Dolayısıyla çok ciddi bir performans sergiledik bu sürede. Engelsiz yaşam merkezinden üst geçidine, parklarına kadar, özgür hayvan barınağına kadar pek çok projemiz vardı ve bunların 16 tanesinin açılışını gerçekleştirdik. Mesela; benim yerime bakan şu anki geçici yönetim ve vekil,  özgür hayvan barınağı ve rehabilitasyon merkezi açtı. O rehabilitasyon merkezini ben projelendirdim, ben yaptım, ben bitirdim. Bu arkadaşlar sadece çimlendirmesini tamamlayıp açılışını yaptı. Yine de, Allah razı olsun ancak, önünde sonunda yiğidi öldürüp hakkını yememek lazım. Menemenli biliyor kimin ne yaptığını. 

Faaliyet raporu konusuna gelince; şunu söylemek istiyorum. Partililerin içerisinde bir disiplin vardır. Bu parti disiplinlerinden bir tanesi nedir? Grup kararı alınır, bu grup kararı alınırken her şey tartışılır, buradan çıkacak karar ne olursa meclise gelen karar da o şekilde oylanır. Aynen TBMM’de olduğu gibi. Orada herhangi bir milletvekilinin grup kararına uymaması disiplin suçu mudur? Evet. Peki belediye meclis üyelerinin grup kararına uymamaları disiplin suçu mudur? Disiplin suçudur. Biz o gün grup kararı almamıza rağmen, üç tane dört tane arkadaş grup kararına aykırı oy kullanıyorlar. Tabii bu bizi çok etkilemedi. Biz yeterli oyu aldık, gerekli işlemleri yaptık daha sonra. 

Ben o dönemde, İl Başkanı Deniz Yücel’den disiplin mekanizmasının işletilmesini istedim. Deniz Bey’in bana verdiği cevap ise ‘efendim burada dengeler var, bu dengeleri dikkate almak lazım’ oldu. Ben bu arkadaşları partiden atalım demedim ki… Disiplin süreci başlatılır, sonunda kınama mı verilir başka bir müeyyide mi uygulanır bilmem. İlla ihraç istemiyle sevk edilmesini istememiştim. Ama bu disiplin süreci parti içerisinde işletilmedi. Peti parti içerisinde işletilmedi de ne oldu? Bununla alakalı, söz konusu meclis üyelerinden avukat bir hanım, benim olmadığım bir yerde, İl başkanı ile katıldığı bir canlı yayında bunun İl başkanı ile önceden yapılmış bir görüşmeye istinaden yapıldığını itiraf ediyor. 

Şunu söylemeden geçmek istemiyorum. Ben Cumhuriyet Halk Partisi kültürüyle büyümüş bir insanım. Bizim ailemiz 50 yılını vermiş bu partiye. CHP tüzel kişiliğine yönelik benim ağzımdan bir tek cümle duyamazsınız. Ama bana yaşatılanı, menemene yaşatılanı, Menemen halkının oylarına nasıl tecavüz edildiğini anlatmak da benim görevim. 

Burada tüm İzmir ve Menemen halkının bilmesi gereken bir husus var. Yerel seçim zamanı, CHP İzmir İl Yönetimi’ nden bir kişi dahi gelip bize destek vermedi. Sadece Gençlik Kolları Başkanı geldi, onun dışında hiç kimse gelip de ben şu faaliyete katılayım, şu etkinliği düzenleyeyim demedi. Ve biz o dönem İl’den yardım istedik. Çünkü önemli bir seçimdi. 20 yıl belediye başkanlığı yapmış bir şahıs var, AKP-MHP ittifakının adayı güçlü bir isim ve bu blok ilk defa birlikte bir seçime giriyor. Eski belediye başkanı parasını pulunu da dahil edince çok ciddi bir blok oluşuyor karşımızda. İşte bu bloga karşı İzmir İl Başkanlığından yardım istiyoruz. İstediğimiz şey de, haftanın belli zamanlarında tahsis edilecek bir minibüs. Bize verilen cevap ise şu oldu: ‘Biz Menemen’de seçimlere kayıp gözüyle bakıyoruz.’ Bunu söyleyen bir İl Başkan yardımcısı. Bunu da o dönemde sokak sokak, ev ev mücadele ettiğim arkadaşlarım da bilir bu kişinin kim olduğunu. Biz ilden hiçbir yardım alamıyoruz ve seçimleri kazanıyoruz. Bu arada, benim eşime saldırı oldu. Menemen tarihinde ilk defa, bir belediye başkanının eşine fiziki saldırı yapıldı. Biz de o akşam basın açıklaması yaptık. Peki İl başkanlığından, Kadın Kolları’ndan bir açıklama geldi mi? Bir destek geldi mi? O da gelmedi. Biz yalnızdık. Biz 10 bin oy farkla seçimleri kazanırken kendi öz gücümüzle, kimseden destek almadan gümbür gümbür kazandık. Ama bu sürede dahi Menemen’e kayıp gözüyle bakılıyordu. Ve ben 18 ay boyunca makamda kaldım, ki geri döneceğim o makama; 18 ay boyunca da 16 açılış yaptık. Yani gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık. 


DENGELER NEYE GÖRE VAR?

Gelelim asıl konumuza… Mecliste ret oyu veren arkadaşlara disiplin süreci işletilmedi ama ben görevden alındıktan sonra CHP’li belediye meclis üyesi başka üç arkadaşım için disiplin işletildi. Hani burada dengeler vardı? 

Benim disipline gönderilmemle ilgili konuya da değinecek olursak; benim görevden alınmama sebep olan ve sahte olduğu ortaya çıkan o evrakların CHP Genel Merkezi’nde işi ne? Amaç ne, amacınız ne? Evrak sahte, imza sahte ama bu sahte evrak CHP Genel merkezinde… Burada Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu yanlış yönlendirildi. Hem eksik hem de yanlış bilgi verildi. Ben kendimi anlatamadım. Ben CHP’nin öz evladıyım. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nde bana yapılanı sindiremedim ve istifa ettim. Şu an da herhangi bir görüşmem yoktur. Geriye dönüşle ilgili de bir görüşmemiz yoktur. Ben makamıma geri döneceğim. Çünkü Menemen halkının 55 bin oyuyla seçilmiş biriyim ben. Ben 600 delegenin 200’ünün oyunu alarak başkan olmadım. Dolayısıyla, halkın iradesiyle seçilmiş bir belediye başkanını yok saymak ne bir il başkanına yakışır, ne bir milletvekiline yakışır. İster beğenin ister beğenmeyin. Eğer demokrasi denen şeyin en önemli unsurlarından biri sandıksa, sandıktan çıkana saygı duymaksa; sandıktan çıkana Menemen’de niye saygı duyulmadı?.. 

Faaliyet raporu nedir? Yaptığınız işleri anlatırsınız. Bunun nesine hayır diyorsunuz?.. Peki ben disipline verildiğimi nereden öğrendim? Televizyondan… İstisnasız tüm televizyon kanalları menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un disipline verildiğini son dakika haberi olarak yayınladı. Burası bir Kadıköy değil, Ankara gibi İstanbul gibi büyükşehir belediyesi değil. Ama bu, çok güzel kurgulanmıştı. Bunu planlayanlar parti içindeki bir hizipti. Ben bu hizibe bu zevki tattırmayacağım dedim ve istifamı verdim. Çünkü ben bunu kendime yediremedim. Bana Genel Merkez’den hiç kimse ‘Serdar oğlum, neler oluyor, gel, otur, anlat’ demedi. O dönemde gazetelerde yazılanların binde biri doğru olsaydı, ben ilk mahkemede dışarı çıkamazdım. Niye çıktım peki? O söylediklerinizin hiç biri doğru değildi, Genel Merkez’e gönderdiğiniz dosyadaki bilgilerin hiçbiri doğru değildi de ondan dolayı. 


İŞÇİ MAAŞLARI

Benim dönemimde 1400 civarı işçi çalışıyordu Belediyede, şimdi 2100 kişi oldu. Bir de beni fazla işçi çalıştırıyorum diye eleştiriyorlardı. Ben işçi maaşlarını ve tazminatları ödemek için 12 milyon lira kredi talep ettim, işçiyi mağdur etmeyelim dedim. 12 milyon lirayı kabul etmeyenler daha sonra 60 milyon lira kredi aldılar. Ben bu kadar yüksek rakam da istememiştim. 12 milyon lirayla burayı döndürürüm, işçinin maaşını da öderim, tazminatlarını da öderim dedim. O zaman 12 milyona ayak diriyordunuz, şimdi 60 milyon geldi. Niye? Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin bir belediye başkanı değil miydim? Ne değişti de 12 milyon kabul edilmezken 60 milyon kabul edildi? 


BU İŞİN FATURASI MUTLAKA ÇIKACAK

Bana bu kumpas yapıldığında menemen Belediyesi’nde nasıl bir Pazar kurulduğunu, belediye Meclis üyeleriyle ne görüşmeler yapıldığını tüm Menemen biliyor. Şu an dolayısıyla çoğunluk kaybedildi ve Menemen Belediye Meclisi’nde denge var. Benim burada söylemek istediğim şu: Yerellere parti genel merkezlerinin müdahale etmemesi gerekiyor. Çünkü yerellerin dinamiği farklı. Burada, demin bahsettiğim İl Başkanı başka bir mantık yürüttü. Serdar Aksoy’u ben gönderirim, bu bayan avukatı getiririm, onun üzerinden ne istiyorsam yaparım şeklinde düşündü. Başka bir husus daha var. Biliyorsunuz burada tombalayla vekil belirlendi. Şimdi İl Başkanı avukat. İl başkanının aday gösterdiği şahıs avukat ve siz tombalanın nasıl çekileceğini bilmiyorsunuz, öyle mi?.. Bu işin faturası mutlaka çıkacak. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. 200 bin nüfuslu bir kentin 55 bin oy almış bir belediye başkanının haysiyetiyle, onuruyla oynamak öyle kolay değil. Bunun bir bedeli olacak ve bu bedel de ödenecek. Bu hesap sormak değil, gerçeklerin açığa çıkmasıdır. Ben içeriye girdiğimde herkes konuştu, şimdi sıra bende. Şimdi ben konuşacağım, siz dinleyeceksiniz. Başıma neler geldiğini, hangi şantajlarla karşı karşıya kaldığımı anlatacağım. Eşime kadar şantajda bulunuldu. Ben halen Menemen belediye Başkanı olarak göğsümü gere gere dolaşıyorum Menemen sokaklarında. Ve şu anda o makama geçmem için hukuken hiçbir engel yok. Efendim dosyası varmış; dosyası olmayan belediye başkanı mı var? Öyleyse dosyası olan her belediye başkanını makamından alın o zaman. Ya da sayın İl Başkanı tüm dosyası olan belediye başkanlarını disipline versin…


CHP KENDİ EVLATLARINI YİYOR

İstifa ettiğimde ‘üzerimdeki yükü attım’ demiştim. O yük, CHP içindeki bana bu kumpası hazırlayan hizipti. Mesela Tire İlçe Başkanı görevden alındı. Tire İlçe Başkanı, yıllarını partiye harcamış bir arkadaşımızdır. Görevden alınma sebebi ne? Bir kadının fotoğrafını paylaşmak… Bu aslında mazeret bulmaktır. Yani ‘bu kişiyi zaten disipline verip gönderecektim, fırsatını bulmuşum, buradan yürüyeyim…’ Torbalı’da sıkıntı var mı, var. Kınık’ta sıkıntı var mı, var. Menemen’de var mı, var. Bayraklı’da var mı, var.

Bir tabir vardır, yamyamlık tabiri. Kendi evladını yemekle ilgili. CHP’de böyle bir durum sözkonusu. Biz bu partinin öz evlatlarıydık. Birbirimizi beğenmek zorunda değiliz ama saygı göstermek zorundasın. 55 bin oy almış bir insanı yok sayamazsın. Hukukun temel prensibi masumiyet karinesidir. Ben masumiyet karinesinin işletilmesini istiyorum. Kendisi avukat olan sayın İl Başkanı hukukun bu temel prensibini ezdi geçti. Ben siyaset yaparken sırtımı sadece halka yasladım. Siyasette köşe başlarını tutmuş bir takım baronlara yaslamadım. Seçim döneminde bana kimlerin oy verdiğini de kimlerin oy vermediğini de Menemenliler çok çok iyi bilir.”


MENEMEN’DE ADALET İSTİYORUZ

Şu anda Menemen’de benim makama geçmemi engelleyecek hiçbir hukuki gerekçe yoktur. Ben hukukun temel ilkesi, masumiyet karinesinin işletilmesini istiyorum. Menemen’de birlikte mücadele ettiğim arkadaşlarımın içerisinde Ak Parti’nin tozunu yutmuş, en yüksek mevkilere gelmiş, halen de Ak Parti’de siyaset yapan insanlar var. Keza CHP için de aynı şey geçerli. Bizim istediğimiz tek şey var: Menemen’de adalet istiyoruz. 

Burada benim durumuma benzer o kadar çok örnek verebiliriz ki.. Mesela Aziz Kocaoğlu. 3 haneli rakamlarla yargılanıyordu. Hepimiz Aziz Bey’in arkasında durduk. Ne çıktı o davaların arkasından? Hiçbir şey… Peki bana yapılan Aziz Bey’e yapılmış olsaydı, git aklan gel denseydi?.. E belediye başkanlığı gitti, halkın oyları gitti… Tekrar tekrar söylüyorum. O zaman dosyası olan her belediye başkanını görevden alın. CHP’de dosyası olan her belediye başkanını disipline verelim… Ya da adamına göre muamele yapmayın. Hukukun temel prensibi ne ise, parti içinde de uygulanmalı, Türkiye’de de uygulanmalı. Bu bana uygulanmıyor. Daha adliyeye geldiğimiz ilk gün belgenin sahte olduğu ortaya çıkıyor. Davaya konu olan toplam rakam 63 ton 63 bin lire. Bunun için 24 kişi yargılanıyor. 63 bin lirayı biz 24 kişi mi paylaştık? 

Belediye başkanlarımızın büyük çoğunluğu halkın içinden çıkmış insanlardır. Hepsi de halkın içerisine yeniden döner. Bakın ben seçilmeden önce halkın içindeydim, seçildikten sonra da halkın içinde olmaya devam ettim, şu anda da halkla iç içeyim.

Biz, yerellerdeki rantı bir yerlere göndermemek üzerine mantığı oturtursak,  örneğin bir milletvekilini zengin etmemek üzerine oturtursak, belediye başkanlarının eli çok daha rahat olur. Belediye başkanı milletine hizmet etmek için seçilir. İki üç milletvekilinin parasına para katmak için değil. Ben bunu söylemekten niye imtina edeyim? 


BAŞKA PARTİLERLE GÖRÜŞMÜYORUM

Benim şu anda herhangi bir partiyle yapmış olduğum bir görüşme yok. Burada esas olan nokta şudur: yerel seçimlerdeki oylarla genel seçim oylarını bir kıyaslayın. Menemen ölçeğinde bakacak olursak, yüzde 30 küsür civarında CHP’nin oyu vardır, ama yerel seçimde bu ibrenin yukarılara çıktığını görürüz. Yerelde dinamikler farklı işler. Ben bağımsız olarak makamıma çıkacağım. Makama çıktıktan sonra, şu anki yol arkadaşlarımla duruma bakılır, halkımıza danışır, ne yapmamız gerekiyorsa yaparız.


ORTAK AKIL ÖNEMLİ

Birtakım kararlar alınırken ortak aklı devreye sokmak gerekir. Bir belediye başkanı kenti yönetirken tek başına aldığı kararlar kenti ciddi anlamda sıkıntıya sokabilir. Ben Menemen’de genel meclis toplantıları yapardım. Muhtarların, belediye meclis üyelerinin, STK başkanlarının olduğu toplantılarda projelerimizi anlatırdım, nasıl yapmalıyızı, orada ortak aklı temsil eden arkadaşlara sorardım. Çünkü siz belki de o projeyle bir kentin 100-150 yılına damga vuracaksınız. 

Bu süreçte herkes kendi iç muhasebesini yapmıştır. Ben de yaptım. Bir buçuk yıllık görev süresi içerisinde kimin ne olduğunu da gördük. Makama geçmemiz konusunda kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Kısa süre sonra makama yeniden geçeceğiz ve geçtikten sonra ne yapacağımızı planlıyoruz. Rozetinde hangi parti amblemi olursa olsun, vicdanlı insanlarla belediyeyi yöneteceğiz. 


https://isaretgazetesi.com.tr Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 05.12.2021 05:07:25. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: SERDAR AKSOY'DAN ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMALAR! Son dakika Menemen haberleri, Menemen son dakika haber, Menemen son dakika, son dakika Menemen, Menemen haber sayfamızda Menemen haberleri okuyabilir, Menemen son dakika haberleri ve güncel Menemen gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Puan Durumu
 • TakımlarPO
 • 1 Trabzonspor 39 15
 • 2 Atiker Konyaspor 26 14
 • 3 Hatayspor 26 14
 • 4 Fenerbahçe 24 14
 • 5 Aytemiz Alanyaspor 24 15
 • 6 Galatasaray 23 15
 • 7 Başakşehir 22 14
 • 8 Fatih Karagümrük 22 14
 • 9 Beşiktaş 21 15
 • 10 Adana Demirspor 20 15
 • 11 Sivasspor 19 15
 • 12 Antalyaspor 18 14
 • 13 Altay İzmir 18 15
 • 14 Gaziantep FK 18 14
 • 15 Giresunspor 16 14
 • 16 Kayserispor 16 14
 • 17 Evkur Yeni Malatyaspor 13 14
 • 18 Göztepe 11 14
 • 19 Kasımpaşa 11 15
 • 20 Çaykur Rizespor 10 14
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 BB Erzurumspor 28 13
 • 2 Ümraniyespor 27 13
 • 3 MKE Ankaragücü 27 14
 • 4 Eyüpspor 27 14
 • 5 Bandirmaspor 25 14
 • 6 Tuzlaspor 21 13
 • 7 Istanbulspor 20 14
 • 8 Kocaelispor 20 13
 • 9 Gençlerbirliği 20 14
 • 10 Samsunspor 19 13
 • 11 Adanaspor 19 15
 • 12 Menemenspor 17 13
 • 13 Boluspor 16 13
 • 14 Denizlispor 15 13
 • 15 Bursaspor 14 13
 • 16 Manisa FK 14 14
 • 17 Ankara Keçiörengücü 13 13
 • 18 Altınordu 13 14
 • 19 Balıkesirspor 7 13
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Manchester City 35 15
 • 2 Liverpool 34 15
 • 3 Chelsea 33 15
 • 4 West Ham United 27 15
 • 5 Arsenal 23 14
 • 6 Tottenham Hotspur 22 13
 • 7 Manchester United 21 14
 • 8 Wolverhampton Wanderers 21 15
 • 9 Brighton & Hove Albion 20 15
 • 10 Leicester City 19 14
 • 11 Crystal Palace 16 14
 • 12 Brentford 16 14
 • 13 Aston Villa 16 14
 • 14 Southampton 16 15
 • 15 Everton 15 14
 • 16 Leeds United 15 14
 • 17 Watford 13 15
 • 18 Burnley 10 14
 • 19 Newcastle United 10 15
 • 20 Norwich City 10 14
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Real Madrid 36 15
 • 2 Sevilla FC 31 15
 • 3 Real Betis 30 16
 • 4 Atlético Madrid 29 15
 • 5 Real Sociedad 29 15
 • 6 Rayo Vallecano 24 15
 • 7 FC Barcelona 23 15
 • 8 Athletic Club 20 15
 • 9 RCD Espanyol 20 15
 • 10 CA Osasuna 20 15
 • 11 Valencia CF 19 15
 • 12 RCD Mallorca 19 16
 • 13 Villarreal CF 16 15
 • 14 RC Celta 16 15
 • 15 Granada CF 15 15
 • 16 Deportivo Alavés 14 15
 • 17 Elche CF 12 15
 • 18 Cádiz CF 12 15
 • 19 Getafe CF 10 15
 • 20 Levante UD 7 15
 • Detaylı puan durumu için tıklayın